Hammaste eemaldamine ja selle järgne suuhügieen

Eduka paranemise eeldus on hoolikas suuhügeen koos arsti nõuannete jälgimisega.

Tavaliselt on hamba eemaldamine tänapäevaseid tuimestusvahendeid ja instrumente kasutades patsiendile valutu ja seda ei peaks kartma.

Peale hamba eemaldamist asetatakse haavale 15-20 minutiks steriilne haavakate. Selle ajaga tekib haavale verehüüve, mis kaitseb infektsiooni eest ja soodustab paranemist.

Liigne loputamine peale hamba eemaldamist ja söömine enne 2-3 tunni möödumist segab aga verehüübe teket.

Tavaliselt paraneb haav edukalt järgneva 5-10 päeva jooksul.

Pärast hamba tõmbamist

Kui veritsus haavast pole paari tunni jooksul lakanud, aseta haavale puhas haavakate ja suru hambad tugevalt kokku. Veritsuse põhjuseks võib olla mõni üldhaigus (hemorraagiline diatees, leukoos jne), millest peaks hambaarsti kindlasti informeerima juba enne protseduuri algust. Veritsusaega võivad pikendada ka mõned ravimid (näit. aspiriin), mis aeglustavad hüübimist ja nende kasutamist tuleks sel perioodil vältida.

Tuimestuse möödudes võib olla, et  haava piirkond jääb valulikuks ning hellaks. Kasuta leevenduseks apteegi käsimüügi valuvaigisteid (Ibuprofeen 400 mg, Paracetamol 1g ). Juhul kui on tegemist hamba raske eemaldamisega annab arst täiendavad juhised ja määrab edasise ravi.

Omapäi antibiootikumide tarvitamine on lubamatu!

Füüsilist koormust (sportimine, saun) tuleks vältida. Mitte mingil juhul ei tohi teha sooja niisket kompressi (kummeli-, viinakompress jms) näo piirkonda, sest see kutsub esile pehmete kudede turse. 2-3 tunni jooksul peale hamba eemaldamist ei tohiks süüa ega tarvitada kuumi jooke. Samuti on vastunäidustatud suitsetamine.  Järgnevatel päevadel kuni haava paranemiseni on soovitav süüa pehmemat toitu.

Harjata võib hambaid tavalisel viisil, kuid vältima peab haava katva verehüübe vigastamist. Hea hügieen soodustab kiiremat paranemist. Parema suuhügieeni tagamiseks soovitame kasutada apteekites ja hambaravides müüdavaid suuloputusvahendeid ( nt. Octenidol® või  GUM-i  kloorheksidiini sisaldavat suuvett) Hea ülevaate saad  suuhugieen.ee. Kui haavavalu järgmistel päevadel tugevneb, näo piirkonda tekib turse ja tõuseb palavik, siis on tõenäoliselt tegu põletikuga haavas. Sellisel juhul tuleb KIIRESTI arsti poole pöörduda.

Kui tegemist on prognoositavalt raskendatud hamba eemaldamisega, suunab hambaarst patsiendi näo-lõualuude kirurgi vastuvõtule, kus tehakse vajalik operatsioon.

Kui ravimata põletikukoldega hamba eemaldamist pidevalt edasi lükata, võib selline hammas ootamatult (nt.külmetuse või organismi vastupanu languse korral) tekitada palju ebameeldivusi, põhjustades valu, turset, palavikku, halba enesetunnet jne. Sellisel juhul on ägeda põletiku staadiumis hamba eemaldamine tihti vältimatu ja oht komplikatsioonide tekkeks suurem.

Kui sul on mõni allergia,ülitundlikus või kaasuv haigus siis räägi sellest KINDLASTI enne protseduuri algust arstile!